رد کردن لینک ها

خبرگزاری ایرنا

رجیستر کردن گوشی

انحصار واردات قانونی تلفن همراه و عدم تامین نیاز بازار، اجرای طرح رجیستری را مشکل می کند

میثم دادخواه روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود:طرح کددارکردن گوشی های تلفن همراه گرچه از نظر فنی ساز و کار مناسبی دارد به گونه ای که موفقیت 100درصدی را به همراه خواهد داشت و قابلیت اجرای بالایی دارد اما تامین نیاز بازار و انحصاری شدن واردات قانونی می تواند این طرح را با مشکل اساسی مواجه سازد .

وی با بیان اینکه تا امروز 90درصد نیاز بازار تلفن همراه کشور از طریق واردات غیر قانونی یا قاچاق تامین می شده است که نه دولت مسئولیتی در قبال آن داشت و نه شرکت های حقیقی و حقوقی مسئولیت داشتند ،ادامه داد:اکنون و با اجرای طرح رجیستری همه نیازکشور باید از طریق قانونی تامین شود و کالاهایی وارد بازار شوند که دارای خدمات پس از فروش مناسب بوده و علاوه بر آن مسئولیت متوجه دولت و شرکت های وارد کننده خواهد بود.

دادخواه خاطرنشان ساخت : اجرای طرح رجیستری علاوه بر این ، دیدگاه مردم به خدمات پس از فروش را تغییر خواهد داد و به زودی سطح توقع مردم در این زمینه را افزایش خواهد داد زیرا مردم انتظار دارند با واردشدن قانونی تلفن همراه خدمات بهتری که پیش از آن امکانش وجود نداشت توسط شرکت ها در اختیار آنان گذاشته شود.

این کارشناس بازار تلفن همراه گفت: بنابراین باید به بحث خدمات پس از فروش شرکت های عرضه کننده گوشی تلفن همراه نیز توجه کرد زیرا این موضوع خود می تواند اجرای طرح را با مشکل مواجه سازد.

دادخواه با اشاره به قانون کلی که در کشور وجود دارد و طبق آن وارد کننده هرنوع کالایی موظف است خدمات پس از فروش مناسب آن کالا را هم عرضه کند، یادآور شد: اکنون و در بخش تلفن همراه تنها شرکت هایی می توانند خدمات پس از فروش ارائه کنند که نمایندگی از شرکت اصلی عرضه کننده گوشی داشته باشند.

وی به وجود تنها دو شرکت دارای نمایندگی رسمی از شرکت سامسونگ که می توانند واردات قانونی داشته باشند اشاره کرد و گفت:اجرای طرح رجیستری بازار انحصاری در اختیار این دو شرکت قرار خواهد داد که سود سرشاری خواهد داشت اما از طرف دیگر تامین نیاز بازار که تاکنون بوسیله قاچاق انجام می شده را زیرسئوال خواهد برد.

کارشناس بازار تلفن همراه ادامه داد: انحصاری شدن بازار آسیب زا خواهد بود و باید سازوکار مناسبی برای آن اندیشید گرچه این موضوع در زمینه تلفن همراه های شرکت اپل به دلیل نداشتن نمایندگی رسمی در کشورمان اکنون چندان مورد توجه نیست اما باید در این زمینه بیشتر مطالعه شود.

به گفته وی، تامین نشدن نیاز بازار تلفن همراه از طریق قانونی و انباشت تقاضا ها نظم بازار را برهم خواهد زد و اشفتگی زیادی در آینده بازار بوجود خواهد آورد.

دادخواه افزود: علاوه براین اجرای طرح رجیستری افزایش قیمت 20درصدی را به دنبال خواهد داشت و این افزایش در صورتی است که مشکل دیگری در بازار بروز نکرده و همین رویه ادامه یابد.

به گزارش ایرنا،«محمد مهدی غفوریان» عضو کمیته کارشناسی تلفن همراه اتاق اصناف روز جمعه گفت: با اجرای طرح رجیستری تلفن همراه شاهد افزایش 20 تا 30 درصدی گوشی های تلفن همراه خواهیم بود.

محمد جوادآذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندی پیش با رد گفته کسانی که مدعی شده اند با اجرای طرح رجیستری 18 تا 20 درصد قیمت گوشی ها افزایش می یابد، گفت: عنوان چنین مطلبی به این دلیل بود که حساب کرده بودند میزانی به عنوان مالیات ارزش افزوده و گمرک، به هزینه واردات افزوده می شود.

وی افزود: این در حالیست که حقوق گمرکی اجرای این طرح 5 تا 6 درصد بیشتر نیست و با احتساب مالیات بر ارزش افزوده و سایر مرحله ها که اکنون در حال انجام است، ارقام مطرح شده صحیح نیست.

آذری جهرمی گفت: اجرای طرح اگر بخواهد اثری در افزایش قیمت داشته باشد در حد همان هزینه گمرک خواهد بود و تدبیر ما در اجرای طرح این است که فشاری بر مردم تحمیل نشود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: کارگروهی در این زمینه شکل گرفته است و تلاش دارد افزایش قیمتی در گوشی ها نداشته باشیم زیرا بناست بازار ساماندهی و مدیریت شود بنابراین اگر بنا باشد به مردم در این بخش آسیب برسد، این طبیعی نیست.

طرح کددارکردن گوشی های تلفن همراه یا رجیستری طرحی است که قرار است با اجرای آن بازار تلفن همراه کشور از وجود تلفن های همراه قاچاق پاک سازی شده و گوشی هایی وارد بازار شوند که دارای خدمات پس از فروش مناسب هستند.

نظرات

نظرات بسته شده اند.

بازگشت به بالای صفحه