خانه / تازه ها / بانک جهانی: اقتصاد ایران امسال ۴ درصد رشد می کند

بانک جهانی: اقتصاد ایران امسال ۴ درصد رشد می کند

بانک جهانی در گزارش ماه ژوئن (خرداد) «چشم انداز اقتصادی جهان» پیش بینی کرد: سال ۲۰۱۷ اقتصاد کشورمان چهار درصد رشد خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بانک یاد شده که در گزارش ماه ژانویه خود، نرخ رشد اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۷ را ۵.۲ درصد پیش بینی کرده بود، این پیش بینی را در گزارش جدید خود اصلاح و آن را کاهش داده است.
بانک جهانی علت پیش بینی رشد اقتصادی کمتر برای اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۷ را به وضع تحریم های جدید آمریکا در اوایل سال ۲۰۱۷ نسبت داد و نوشت، تحریم های جدید می تواند با نگران ساختن سرمایه گذاران، سرمایه گذاری خارجی در کشورمان را به تاخیر اندازد.
به گزارش ایرنا، اوایل فوریه ۲۰۱۷، وزارت خزانه داری آمریکا تحریم های جدیدی علیه ۱۳ فرد و ۱۲ نهاد مرتبط با ایران را به مورد اجرا گذاشت و مدعی شد این تحریم ها در ارتباط با برنامه موشکی ایران است.
بر اساس گزارش جدید بانک جهانی، نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۴ معادل ۴.۳ درصد و در سال ۲۰۱۵ معادل منفی ۱.۸ درصد بوده است.
بانک جهانی همچنین نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ را معادل ۶.۴ درصد تخمین زده است.
بنابراین گزارش، بانک جهانی انتظار دارد، ایران در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی به ترتیب رشدی معادل ۴.۱ و ۴.۴ درصد را تجربه کند. این در حالی است که بانک یاد شده در گزارش ماه ژانویه خود نرخ رشد اقتصادی کشورمان در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را به ترتیب ۴.۸ و ۴.۵ درصد پیش بینی کرد.

**نرخ رشد اقتصادی جهان
بانک جهانی در گزارش ماه ژوئن چشم انداز اقتصادی جهان، پیش بینی قبلی خود در مورد نرخ رشد اقتصادی جهان در سال های ۱۸-۲۰۱۷ را تغییر نداد و آنها را به ترتیب ۲.۷ و ۲.۹ درصد پیش بینی کرد.
این بانک که در گزارش ماه ژانویه خود نرخ رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ را ۲.۹ درصد پیش بینی کرده بود، در گزارش جدید خود این نرخ را ۱.۷ درصد کاهش داد.
بانک جهانی انتظار دارد، جنوب و شرق آسیا به ترتیب به نرخ رشد اقتصادی ۶.۸ و ۶.۲ درصد در سال ۲۰۱۷ ، همچنان پیشتاز رشد در جهان باشند.
چین و هند به ترتیب با نرخ رشد اقتصادی ۶.۵ و ۷.۲ درصد در سال ۲۰۱۷، همچنان موتور رشد اقتصادی جهان خواهند بود.
در سال ۲۰۱۷، نرخ رشد اقتصادی اقتصادهای پیشرفته ۱.۹ درصد، اروپا و اسیای مرکزی ۲.۵ درصد، آمریکای لاتین و منطقه کارائیب ۰.۸ درصد و آفریقای سیاه ۲.۶ درصد پیش بینی شده است.

**نرخ رشد اقتصادی خاورمیانه و شمال آفریقا
بانک جهانی پیش بینی کرده است رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از ۳.۲ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۲.۱ درصد در سال ۲۰۱۷ کاهش یابد.
بانک جهانی این کاهش را به کاهش تولید نفت در کشورهای تولیدکننده به دلیل توافق کاهش تولید نفت -مصوب سپتامبر سال ۲۰۱۶ میلادی- دانست.
بنابر اعلام بانک جهانی، اختلافات ژئوپلیتیکی، افزایش کمتر از انتظار قیمت های نفت و مقاومت اجتماعی در برابر اصلاحات سه ریسک اصلی محسوب می شوند که منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا با آن روبرو هستند.

همچنین ببینید

اطلاعیه سپاه: ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون انتقام نمی گذاریم

برای مشاهده تصویر در ابعاد اصلی روی آن کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *